با گذشت اندک‌ زمانی از تأسیس شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و مشخص شدن گستردگی حوزه‌های موضوعی مربوط به آن، ضرورت شکل‌گیری مجموعه‌های جدید در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی احساس شد. نظر به اهمیت فرهنگ عموم مردمِ جامعه در ذهن سیاست‌گذاران فرهنگی، یکی از حوزه‌هایی که می‌بایست به صورت متمرکز و تخصصی در آن سیاست‌گذاری فرهنگی صورت گیرد، […]

شورای فرهنگ عمومی در گذر زمان

ناشر: دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی
تعداد صفحه: 130
قطع: پالتویی
نام مولف: دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور
تاریخ نشر: 1395
نوبت چاپ: اول
محل نشر: تهران
شمارگان: 2998
رده دیویی:
زبان کتاب: فارسی

با گذشت اندک‌ زمانی از تأسیس شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و مشخص شدن گستردگی حوزه‌های موضوعی مربوط به آن، ضرورت شکل‌گیری مجموعه‌های جدید در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی احساس شد. نظر به اهمیت فرهنگ عموم مردمِ جامعه در ذهن سیاست‌گذاران فرهنگی، یکی از حوزه‌هایی که می‌بایست به صورت متمرکز و تخصصی در آن سیاست‌گذاری فرهنگی صورت گیرد، «فرهنگ عمومی» بود. از همین رو ابتدا «گروه فرهنگ عمومی» و پس از مدتی «شورای فرهنگ عمومی» به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های شورای‌عالی انقلاب فرهنگی به عنوان متکفل سیاست‌گذاری در حوزه فرهنگ عمومی تعیین شد. شورای فرهنگ عمومی در طول سه دهه گذشته با حضور شخصیت‌های حقیقی و نمایندگان دستگاه‌های مختلف و هم‌چنین گرایش‌های سیاسی و اجتماعی متفاوت، مجموعه گسترده‌ای از اهداف و سیاست‌ها را در حوزه فرهنگ عمومی تعیین و به سیاست‌گذاری فرهنگ عمومی پرداخته‌اند. از این رو می‌توان شورای فرهنگ عمومی را یکی از مهم‌ترین نهادهای سیاست‌گذار در حوزه فرهنگ عمومی نامید. از فعالیت‌های شورا چندین دهه می‌گذرد و اکنون مجموعه‌ای از اقدامات و تلاش‌های آن پیش روی سیاست‌گذاران، متخصصان حوزه فرهنگ و افراد علاقه‌مند قرار دارد. تداوم سیاست‌گذاری در مسیرهای پیشین و یا تغییر در آن مسیرها، به ناگزیر باید بر بازخوانی این تجربه‌ها استوار باشد. اگر هم‌چنان سیاست‌گذاری در همان مسیرهای قبلی باشد، بر این فرض نگفته متکی است که شیوه‌های قبلی هم مطلوب بوده است و هم ممکن و اگر نیازمند به تغییر باشد این فرض را مبنا قرار داده است که یا سیاست‌گذاری‌های پیشین ناکارآمد بوده‌اند و یا شرایط تغییر کرده است. هر کدام از این پیش‌فرض‌ها به معنای ضرورت بازخوانی این تجربه است. بر این اساس مطالعه ابعاد مختلف تجربه این شورا در سیاست‌گذاری فرهنگ عمومی، گامی مهم در جهت شناخت چگونگی سیاست‌گذاری فرهنگی و ارزیابی عملکرد آن خواهد بود. با عنایت به توضیحات فوق‌الذکر این گزارش در چهار فصل به شرح ذیل به مطالعه تجربه سیاست‌گذاری در شورای فرهنگ عمومی خواهد پرداخت:

فصل اول: ارایه توصیفی از چگونگی شکل‌گیری، اهداف و ساختار شورای فرهنگ عمومی و بررسی تحولات صورت گرفته در بستر زمان.

فصل دوم: مطالعه دیدگاه‌های حاضر در دوره‌های مختلف شورای فرهنگ عمومی که احیاناً نسخه‌های متفاوتی را برای سیاست‌گذاری فرهنگ عمومی در کشور تجویز نموده‌اند.

فصل سوم: توضیح سیاست‌گذاری فرهنگ عمومی در دوره‌های مختلف و دستگاه‌های اصلی متولی آن.

فصل چهارم: ارزیابی سیاست‌های شورا با توجه به تجربه سه دهه سیاست‌گذاری در شورای فرهنگ عمومی.

تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور میباشد ©