با گسترش روزافزون مقوله‌های فرهنگی و تأثیر بسزای آن بر شیوه‌های رفتاری مردم، اهمیت رسالت شورای فرهنگ عمومی در تعیین اهداف، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی هدایت فرهنگ عمومی کشور بیش از پیش جلوه‌گر می‌شود. مواجهه به‌هنگام با تحولات فرهنگی اجتماعی جامعه و قرارگرفتن در مسیر توسعه، همگام با استمرار هم‌اندیشی‌ دستگاه‌های عضو در عرصه‌های آینده‌پژوهی و […]

تعیین اولویت ها در شورای فرهنگ عمومی

ناشر: دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی
تعداد صفحه: 144
قطع: پالتویی
نام مولف: دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور
تاریخ نشر: 1395
نوبت چاپ: اول
محل نشر:
شمارگان: 3000
رده دیویی:
زبان کتاب:

با گسترش روزافزون مقوله‌های فرهنگی و تأثیر بسزای آن بر شیوه‌های رفتاری مردم، اهمیت رسالت شورای فرهنگ عمومی در تعیین اهداف، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی هدایت فرهنگ عمومی کشور بیش از پیش جلوه‌گر می‌شود. مواجهه به‌هنگام با تحولات فرهنگی اجتماعی جامعه و قرارگرفتن در مسیر توسعه، همگام با استمرار هم‌اندیشی‌ دستگاه‌های عضو در عرصه‌های آینده‌پژوهی و سیاست‌گذاری فرهنگی از جمله فعالیت‌های مهم این شورا برشمرده می‌شود.

شورای فرهنگ عمومی کشور در هشت دوره فعالیت خود از سال 1365 تاکنون با برگزاری بیش از ششصد و هفتاد جلسه در ایجاد فرآیند مناسب برای گسترش نگاه راهبردی به مسایل ملی، منطقه‌ای و بومی از طریق، گزارش‌های سازمانی و ارتباط مستمر با مدیران استانی و نخبگان کشور در مسأله‌یابی و تقویت فضای گفت‌وگوی ملی اقدام کرده است.

آن چه در روند فعاليت دبيرخانه حايز اهميت است، حركت اصولي و برنامه‌ريزی شده در راستاي اهداف شوراي فرهنگ عمومي در برآیند انتخاب موضوعات و اولویت‌بندی دستور جلسات شورا ضمن مسأله‌شناسی، جمع‌آوری دیدگاه‌ کارشناسان، نخبگان فرهنگی و اجتماعی همزمان با انجام مطالعات و تحقیقات بنیادی می‌باشد. از این‌رو مجموعه حاضر به عنوان گذری اجمالی از تجربیات دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی در زمینه نحوه اولویت‌بندی، گزارش‌های توجیهی برای قرارگرفتن یک موضوع در دستورجلسات شورا، با توجه به تحولات فرهنگی کشور و ارایه دیدگاه برخی از جامعه‌شناسان که گفت‌‌وگوی آنها به شکل مکتوب درآمده، تقدیم علاقمندان و دست‌اندرکاران حوزه فرهنگ می‌شود.

تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور میباشد ©