- دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور - http://pcci.ir -

قم می تواند مرکز تقویت فرهنگ عمومی در کشور باشد

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: ان شاءالله قم به عنوان یک مرکز تقویت و بالندگی فرهنگ عمومی در کشور بتواند نقش خود را ایفا کند

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، دکتر سید محمدرضا موالی‌زاده در یکصد و شصتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان قم در تالار امام جواد(ع) استانداری قم، با اشاره به ویژگی های شهر مقدس قم به عنوان عش آل محمد(ص)، شهر علم و اجتهاد، شهر کریمه اهل بیت(ع) و ام القرای جهان اسلام اظهار کرد: قم شهری است که برای آن می توانیم تعاریف فراوانی ذکر کنیم، قم با حدود شش هزار شهید، شهدای شاخص و مدافع حرم؛ ظرفیت های فراوانی را دارد.

وی همچنین تاکید کرد: قم یک «جهان شهر» است و این مبالغه نیست و باید به ظرفیت های قم توجه کنیم، قم ظرفیت های بسیاری همچون؛ حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران، مراجع عظام تقلید، حوزه های علمیه، دانشگاه ها و نویسندگان و اصحاب فرهنگ و هنر دارد و همچنین مرکز مواصلاتی ١٧ استان کشور است.

وی تصریح کرد: ان شاءالله قم به عنوان یک مرکز تقویت و بالندگی فرهنگ عمومی در کشور بتواند نقش خود را ایفا کند.

دکتر موالی‌زاده همچنین با ابلاغ سلام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به اعضای این شورا، از اهتمام امام جمعه قم و از حضور تولیت مسجد مقدس جمکران تشکر و قدردانی کرد.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور از تلاش های استاندار قم و زحمات مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم نیز تشکر کرد.

وی در بخش دیگر سخنان خود، گفت: در جلسات باید باب گفت و گو باز شود چون حاصل این تضارب اندیشه ها و افکار به یک خروجی مثبت منجر می شود.

وی درباره تعریف فرهنگ عمومی اظهار کرد: فرهنگ عمومی عبارت از ارزش های پذیرفته شده و به کار بسته در یک جامعه است، به عبارت دیگر فصل مشترک باورها و رفتارهای آحاد یک جامعه می باشد.

وی با بیان این که فرهنگ عمومی در یک جامعه امری قابل پیش بینی است، افزود: فرهنگ عمومی کنش ها و واکنش های همگن، همگون و همگرای آحاد یک جامعه نسبت به یک پدیده، رویداد و مناسبت است.

 

دکتر موالی‌زاده مراسم ها و عزاداری های ماه محرم را یکی از مولفه های ارزشمند فرهنگ عمومی جامعه ایران اسلامی برشمرد و اظهار کرد: در حال حاضر راهپیمایی اربعین حسینی(ع) را به عنوان یک مولفه مثبت در فرهنگ عمومی خود داریم.

 

وی گفت: فرهنگ شهادت طلبی و عشق، علاقه و ارادت به شهیدان والامقام یکی از ویژگی های ارزشمند فرهنگی ماست و جزو فرهنگ عمومی ما می باشد.

 

ایشان گفت: صبح روز چهارشنبه توفیق داشتم، در مراسم تشییع پیکر پاک شهید حججی شرکت کنم، یک نوشته ای را درباره آن نوشتم و تنها چیزی که برای عنوان این مقاله به ذهنم رسید این بود، «در برابرت احساس حقارت می کنم.»

 

دکتر موالی‌زاده افزود: حقیقتا چه اتفاق عجیبی افتاد و این شهید چه تاثیری در این جامعه گذاشت و چه هِنگامه و شوری به پا کرد و خدا را شاکر هستیم که فرهنگ شهادت طلبی و تکریم شهیدان و جایگاه شهدا در جامعه زنده و بالنده است، این یکی از مولفه های ارزشمند فرهنگ عمومی ماست.

 

وی با اشاره به برگزاری انتخابات گوناگون از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون گفت: فرهنگ احساس مسئولیت در تعیین سرنوشت سیاسی و اجتماعی که در قالب انتخابات نمود پیدا می کند، یکی دیگر از مولفه های فرهنگ عمومی ماست.

 

وی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره اقتصاد مقاومتی گفت: دولت خدمتگزار و رئیس جمهوری محترم و مجموعه خدمتگزاران به نظام در همه ارکان و همه قوا تلاش می کنند که اقتصاد مقاومتی محقق شود، اقتصاد مقاومتی در بخش فرهنگ، ماموریت هایی را بر دوش کارگزاران بخش فرهنگ گذاشته است.

 

وی با بیان اینکه در فرهنگ اسلامی ما به موضوع کار توجه بسیاری شده است، خاطرنشان کرد: فرهنگ کار به ویژه فرهنگ کار جمعی باید در کشور تقویت شود.

 

دکتر موالی زاده در ادامه گفت: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید مصرف خود را در همه زمینه ها کنترل کنیم و نیز باید فرهنگ مصرف کالای ایرانی در کشور و نیز فرهنگ تولید کالای با کیفیت ایرانی باب شود تا رغبت برای خرید کالای ایرانی ایجاد شود.

 

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور خاطرنشان کرد: برای ساختن هر چیز به سه سرمایه اقتصادی، انسانی و اجتماعی نیاز داریم.

 

وی با بیان اینکه یک برنامه چهار ساله را برای شورای فرهنگ عمومی کشور در نظر گرفته ایم، گفت: این شورا ظرفیت مهم و بسیار قابل توجهی است و تا روستاها و بخش ها نیز امکان برگزاری جلسات را دارد که باید از این ظرفیت استفاده کنیم.

 

این جلسه با حضور آیت الله سید محمد سعیدی امام جمعه قم و تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)، سید مهدی صادقی استاندار قم، رضا سیار فرماندار قم، سید موسی حسینی کاشانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و اعضای این شورا برگزار شد.