- دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور - http://pcci.ir -

فرهنگ عامه کردستانی ها باید به سوی تقویت فرهنگ عمومی هدایت شود

استاندار کردستان گفت: ویژگی های رفتاری در جامعه به عنوان فرهنگ عامه محسوب شده و باید این ویژگی ها با هدایت درست به سوی تقویت فرهنگ عمومی سوق داده شود.

به گزارش روابط عمومی شورای فرهنگ عمومی، عبدالمحمد زاهدی شنبه شب در هشتادمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان کردستان در سنندج اظهار کرد: فرهنگ وجود مختلفی دارد و گاهی اوقات به عنوان دانش، سواد و تحصیلات تعریف می شود و برخی اوقات نیز تعریف دیگری همچون هنر و ادبیات به خود می گیرد.

وی افزود: یک بخش دیگر فرهنگ نیز به عنوان فرهنگ عامه تعریف شده و مجموعه ای از قصه ها، ضرب المثل ها و چیزهایی است که در محاورات روزانه مردم یافت می شود.

استاندار کردستان خاطرنشان کرد: البته فرهنگ عمومی از همه اینها بالاتر است چرا که گاهی اواقات مشاهده می شود که جامعه ای بالاترین فرهنگ عامه را داشته باشد اما از پایین ترین سطح فرهنگ عمومی برخوردار است.

زاهدی افزود: رفتارهایی که شایسته فطرت انسان ها نیست همچون دروغ و پرخاشگری در برخی جوامع به فرهنگ عامه تبدیل می شود اما جزو مضرات فرهنگ عمومی بوده و باید اصلاح شود.

وی اظهار داشت: فرهنگ عمومی جزو مجموعه رفتارهایی است که اکثریت جامعه آن را انجام می دهند مثلا مردم کردستان مهمان نواز هستند و این مهم جزو فرهنگ عمومی آن هاست اما به سطح سواد و معلومات آن ها ارتباطی ندارد.

استاندار کردستان در بخشی دیگر از سخنان خود افزود: حوزه کاری شورای فرهنگ عمومی با سایر شوراها متفاوت بوده و نباید با دیگر شوراها تداخل داشته باشد.

زاهدی همچنین خاطرنشان کرد: طلاق یک معزل اجتماعی است و یک معزل فرهنگی نیست اما ارتباط مهمی با فرهنگ عمومی جامعه که خانواده ها هستند دارد.

وی افزود: انتظار داریم مسایلی در دستور کار شورای فرهنگ عمومی قرار گیرد که به صورت مستقیم ویا غیر مستقیم با فرهنگ عمومی ارتباط دارد.

استاندار کردستان خاطرنشان کرد: کار فرهنگ به هیچ وجه در کوتاه مدت جواب نمی دهد و امیدواریم با تلاش همه بخش ها در سطح کشور بتوانیم فرهنگ دینی مترقی و قابل قبول و تاثیرگذاری را به جهان معرفی کنیم.