طرح ملی ملکوتی در عرصه عمومی و نخبگانی در استان های مختلف اجرا می شود.

حجت الاسلام قاسم جعفرزاده در سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان که روز سه شنبه 27 تیرماه در دفتر امام جمعه ارومیه برگزار شد افزود: این طرح در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مراجع عظام به کمک نظام در عرصه های فکری و فرهنگی بیایند، اجرا می شود.
وی اضافه کرد: آیت الله جوادی آملی آثار مختلفی از جمله تفسیر تسنیم تالیف کرده اند که 43 جلد آن منتشر شده و جلد 44 نیز در حال انتشار است.
وی اظهار کرد: ما آمادگی داریم رشته تخصصی تفسیر را با نگاه آیت الله جوادی آملی در صورت وجود ظرفیت های استانی در آذربایجان غربی راه اندازی کنیم.
حجت الاسلام جعفرزاده بیان کرد: ترویج و توسعه فرهنگ قرآن منطبق با مقتضیات عصر، تحکیم و تعالی نظام، تقویت فرهنگ و هویت دینی و انقلابی، بسترسازی برای بسط و تعمیق مبانی معرفتی و فرهنگی انقلاب بر اساس اندیشه های امام راحل، مقام معظم رهبری و مبانی اندیشه ای آیت الله جوادی آملی، تقویت رویکرد تقریبی بین ادیان و مذاهب مبتنی بر اندیشه اصیل اسلامی و تقویت فرهنگ عمومی و سبک زندگی اسلامی از اهداف طرح ملی ملکوت است.
وی اظهار کرد: بخش های آموزشی، پژوهشی، رصد نیازها و و تحولات و فرصت ها و چالش های فکری، فرهنگی و اجتماعی ، فرهنگی و تبلیغی، اطلاع رسانی و مشاوره وهمایش و جشنواره از محورهای این طرح هستند.
وی بیان کرد: مخاطبان ما مستقیم نهادها و سازمان ها هستند که در بخش های عمومی، دولتی و خصوصی کشور در عرصه های علمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی فعالیت می کنند.
مسئول طرح ملی ملکوت گفت: جشنواره ملی ذی القربی از سلسله جشنواره های طرح ملی ملکوت است که با محوریت اولین جلد از کتاب ‘ادب فنای مقربان’ تالیف آیت الله عبدالله جوادی آملی مفسر بزرگ قرآن کریم و در سه بخش نخبگانی، میانی و عمومی برگزار می شود.
وی افزود: جلد اول کتاب «ادب فنای مقربان» برای بخش میانی و عمومی در نظر گرفته شده و برای سطح نخبگان، اساتید و فرهیختگان سایر آثار آیت الله جوادی آملی را درنظر گرفته ایم.
وی اظهار کرد: علاقه مندان می توانند برای تدوین مقاله و کتاب از آثاری همچون تفسیر تسنیم، ادب فنای مقرّبان، شمیم ولایت، کوثر کربلا، شکوفایی عقل در پرتو نهضت حسینی، گنجور عشق و نرم افزار مبانی قرآنی نهضت حسینی(ع) استفاده کنند.
وی با بیان اینکه علاقه مندان تا پایان آذر ماه می توانند آثار خود را به دبیرخانه این طرح ارسال کنند، افزود: این جشنواره در بخش های تالیف کتاب، تدوین مقاله، خلاصه نویسی، وبلاگ نویسی، ادبی هنری و همچنین مسابقات مکاتبه ای و اینترنتی برگزار می شود.
وی ادامه داد: 50 نکته ناب از جلد اول کتاب ادب فنای مقرّبان به صورت صوت در سایت ملکوت به نشانی www.malakoot.org و در بستر کتاب الکترونیک ایران به نشانی www.iranebook.ir قرار می گیرد تا علاقه مندان بتوانند در مسابقه اینترنتی این جشنواره شرکت کنند.
وی گفت: موضوع هایی که برای تدوین مقاله و کتاب در نظر گرفته شده شامل نقش اهل بیت(ع) در اسلام، پاسداری از اسلام ناب، شکوفایی عقل، اهل بیت(ع)، الگوی بشریت در همه اعصار، امر به معروف و نهی از منکر، استقرار عدالت اجتماعی، مبانی اهل بیت(ع) در قرآن، انسان کامل جانشین خداوند، عصمت و طهارت اهل بیت(ع) و همچنین مودت اجر رسالت است.
وی اضافه کرد: همتایی قرآن و اهل بیت(ع)، امام حسین(ع)، مبانی قرآنی نهضت حسینی، ویژگی های نهضت امام حسین(ع)، نفس مطمئنه بودن امام حسین (ع)، تجلی عرفان در نهضت امام حسین (ع)، غیرت حسینی و عفت زینبی، عزت حسینی، مدیریت بحران در نهضت حسینی، پیام های نهضت امام حسین(ع)، وظیفه مردم در قبال اهل بیت(ع) و همچنین احیای آثار اهل بیت(ع) از دیگر موضوع های این بخش است.
جشنواره ذوی القربی از سلسله جشنواره های ملی ملکوت وابسته به بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء به ریاست حجت الاسلام مرتضی واعظ جوادی فرزند آیت الله جوادی آملی است.