- دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور - http://pcci.ir -

ماه رمضان بهترین فرصت برای برگزاری آیین های مشترک شیعه و سنی است

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان آیت الله عباسعلی سلیمانی رییس شورای فرهنگ عمومی عصر دوشنبه مورخ 17 خرداد ماه اظهار داشت: خدا ،پیامبر، قرآن و احکام اسلام منبع و مرجع مهم اتحاد بین مسلمانان است که ماه مبارک رمضان از جمله فرصت های بهره گیری از برکات این ماه عزیز و برگزاری جلسات مشترک دینی و عبادی بین شیعه و سنی است.

رییس شورای توسعه فرهنگ قرآنی استان توصیه کرد: در این ماه عزیز باید مراسم قرآنی در مساجد شیعه و سنی به طور مشترک برگزار شود به گونه ای که ختم قرآن با حضور قاریان شیعه و سنی در مساجد تشیع و تسنن برگزارشود.

وی گفت: قرآن کریم و ماه مبارک رمضان دو حلقه وصل شیعه و سنی است به همین سبب باید در این ماه از علما و اندیشمندان شیعه و سنی در برنامه ریزی ها استفاده شود.

امام جمعه زاهدان با تقدیر از برنامه ریزی های انجام شده از سوی دستگاه های مختلف برای اجرا در ماه رمضان تصریح کرد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اوقاف و امور خیریه و تبلیغات اسلامی سه رکن اساسی برنامه های فرهنگی و دینی در استان هستند که باید سایر دستگاهها با همکاری و هماهنگی با این سه رکن برنامه های خود را طراحی و اجراکنند.

آیت الله سلیمانی اظهار داشت: خوشنویسی آیات قرآنی حلقه وصل دیگری میان شیعه و سنی است که باید در ماه مبارک رمضان از هنرمندان هر دو قشر به ویژه بانوان هنرمند شیعه و سنی استفاده شود.

وی بر اجرای برنامه های جذاب به ویژه برای قشر جوان در مساجد تاکید کرد و گفت: مساجد در ماه مبارک رمضان با نوآوری و تدارک برنامه های جذاب شور و نشاط دینی بیشتری داشته باشند تا گروه های مختلف بیش از پیش جذب مساجدشوند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سیستان و بلوچستان و دبیر شورای فرهنگ عمومی استان نیز در این جلسه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را به عموم مسلمانان به ویژه مردم شیعه و سنی استان تبریک گفت و اظهار داشت: این اداره کل برنامه های مختلف و متنوعی را برای ماه مبارک رمضان تدارک دیده است.

حسین مسگرانی گفت: هشت کرسی تلاوت در شهرهای مرزی و مجالسی با موضوعات تواشیح در استان برگزار می شود.

وی با بیان این که از قاریان بین المللی نیز برای تلاوت قرآن کریم و شرکت در محافل قرآنی دعوت خواهد شد، اظهار داشت: درمجموع 37 برنامه تدارک دیده شده است که برخی از آنها مشارکتی است و بیشتر شهرستانها در اجرای آنها مشارکت دارند.

وی بیان کرد: جلسات تفسیر قرآن در 13 شهرستان استان با مرکزیت زاهدان پیشنهاد شده است.

مسگرانی ادامه داد: نشست های علمی در ماه مبارک رمضان با موضوع قرآن با همکاری مجموعه هایی که در این حوزه مشارکت دارند به ویژه انجمن قرآن و نهج البلاغه برگزارمی شود.

وی گفت: در حوزه فرهنگی و هنری نیز اجرای نمایش های خیابانی برگرفته از کتاب داستان راستان استاد شهید مرتضی مطهری از دیگر برنامه های پیش بینی شده است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی نمایشگاه عرضه محصولات فرهنگی در ماه مبارک رمضان را از جمله برنامه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در ماه مبارک رمضان ذکر کرد و افزود: در این نمایشگاه علاوه بر عرضه محصولات و نرم افزارهای قرآنی ، قرآن هایی که قابلیت ترمیم وصحافی ندارند، تعویض می شوند.

مسگرانی اظهار داشت: در پایان ماه مبارک رمضان مراسم ویژه تجلیل از خادمان قرآن و عترت با همکاری سازمان های دست اندرکار برگزار خواهدشد.

در ادامه اعضا و مدیران دستگاههای فرهنگی ضمن ارائه گزارشی از برنامه های ماه مبارک رمضان، آمادگی خود را برای هماهنگی بیشتر در جهت پررنگ شدن این برنامه ها اعلام کردند.

در این جلسه همچنین مقرر گردید علاوه بر برگزاری نشست های تفسیری و برپایی برنامه های متنوع فرهنگی و هنری با موضوع قرآن از جمله کتابت قرآن کریم توسط هنرمندان به ویژه بانوان اهل تشیع و تسنن، اجرای نمایش های خیابانی و اکران فیلم های کوتاه در حوزه قرآن و عترت، همایش سحرخوانی و مناجات خوانی نیز برپا گردد.

در پایان این جلسه نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان پوستر جشن رمضان را رونمایی کرد.