- دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور - http://pcci.ir -

سیدعباس صالحی گفت: بسیاری از اولین های ورود به توسعه در کشور از شهر تبریز آغاز شده است، تبریز پیشتاز اندیشه ناب دینی معاصر بوده و بزرگانی چون علامه طباطبایی، علامه جعفری و علامه امینی از این شهر برخاسته اند و معارف ناب دینی را براساس نیازهای زمان به جامعه ایرانی، اسلامی و جهانی منتقل کرده اند. وی ادامه داد: آذربایجان و تبریز پیشتاز انقلاب اسلامی بوده و نقطه آغازین حرکت بزرگ ملت ایران به رهبری امام راحل تبریز بود، تبریز پیشگام در شهادت و ایثار بوده و شهدای محراب افتخار این شهر هستند، دو شهید والامقام آیت الله مدنی و قاضی طباطبایی افتخار ایران هستند. صالحی با اشاره به این‌که تبریز شهر قیام و انقلاب بوده است، گفت: انقلاب اسلامی ایران اتفاقی کم نظیر بود، هم توانست رژیم سلطنتی را فرو بریزد و هم توانسته چهل سال مقتدرانه با وجود تمامی توطئه ها استوار باقی بماند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: طی سال های اخیر موجی از انقلاب های عربی به راه افتادند، اما همه ناکام ماندند، یا به پیروزی نرسیدند و یا کشورشان مبتلا به جنگ و خونریزی شد و یا اینکه همان سلطنت طلبان بار دیگر دیکتاتوری خود را برقرار کردند. وی افزود: آنچه انقلاب اسلامی را سالم، پایدار و مقتدر نگه داشته، سه عامل رهبری، عمق اندیشه های دینی و ملی، وحدت ملی و هوشیاری ملت بوده است. اما عمده ترین مخاطره ای که نظام را تهدید می کند، افراط ها و تفریط های فاقد بصیرت است. صالحی با بیان این‌که افراط و تفریط مصادیق متعددی دارد، گفت: نقد غیر مسؤولانه و با تهمت‌زنی، سیاه‌نمایی و لجن‌پراکنی است، نقدی که مبتنی بر اطلاعات و آگاهی، انصاف و با شناخت زمان باشد، به نفع نظام و مردم خواهد بود. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: حرکت هایی که به بهانه نقد، تخم کینه و نفرت نسبت به هر جریان می‌کارد، به نفع نظام و آینده آن نیست، انقلابی بودن مهم است، نه انقلابی‌نمایی و نه انقلابی‌گریزی، تاریخ چهل سال اخیر نشان داده که در روند انقلاب برخی به دلیل عدم بصیرت نتوانستند انقلابی بمانند. وی معیار انقلابی ماندن را پایبندی به دین، اخلاق و ارزش های انقلاب دانست و گفت: نقدهای تکفیرگرایانه مغایر با آموزه های اخلاقی و دینی است، اگر جامعه اسلامی از مسؤولانش سلب اعتماد کند، دچار یأس و ناامیدی در سطوح مختلف خواهیم شد. صالحی با بیان این‌که نقد مسؤولان غیرمجاز نیست، اما باید منصفانه و در چارچوب اخلاق و به دور از افراط و تفریط باشد، بیان کرد: اتفاقاتی که در هفته اخیر گذشت، معلول بی توجهی به افراط ها و تفریط ها بوده است، زمانی که یأس و بدبینی در جامعه پراکنده شود، حاصلش این چنین خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم، صبح امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همراه بود، اظهار داشت: شورای فرهنگ عمومی به دنبال سیاست‌گذاری کلان فرهنگی در استان است.

وی با بیان این‌که ارایه تصویری معکوس از ارزش های انقلاب در برخی از آثار هنری را شاهد هستیم، خاطرنشان کرد: در حوزه دفاع مقدس باید اشراف و نظارت بیشتری در تولید آثار هنری صورت گیرد، ضمن این‌که ضرورت اعتلای روزافزون بخش های مختلف هنری باید مورد توجه قرار گیرد.

امام جمعه تبریز در ادامه بر شناخت مرزهای صحیح هنر، بهره‌مندی از ظرفیت‌های هنری برای اعتلای فرهنگ دینی، جلوگیری از ورود هنر به سیاست، توجه به جایگاه حقیقی هنر، رفع مشکلات مربوط به اقتصاد هنر، جلوگیری از انحراف جوانان و اجرای جذاب و عمیق کارهای هنری تأکید کرد.

وی با بیان این‌که باید هنر در خدمت ارزش های اسلامی باشد، گفت: مقوله‌‌ی هنر باید توسط متولیان و مسوولین این عرصه ساماندهی شود.

وی همچنین با اشاره به مسائل اخیر کشور، افزود: از کلیه کسانی که در راستای تأمین امنیت و آرامش در شهرهای مختلف استان تلاش شبانه روزی داشتند، تقدیر می کنیم، در حالی که تمام شبکه های معاند نظام دیروز چشم امید به آذربایجان و تبریز دوخته بودند،‌مردم آذربایجان بابصیرت از این مقطع گذر کردند.

همچنین مجید حدابخش، استاندار آذربایجان شرقی در سخنانی با بیان این‌که فرهنگ زیربنای توسعه در دیگر عرصه‌ها است، اظهار داشت: رفتار مسؤولان در عرصه فرهنگ به مراتب اثرگذارتر از گفتار است، چنانکه وقتی مردم، مسؤلی یا امام جمعه شهرشان را در میان خود می بینند، اثرات ماندگار فرهنگی به جا می ماند.

محمد محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در سخنانی از برگزاری ٨٧ جلسه شورای فرهنگ عمومی در سراسر استان با ١٩١ دستور جلسه و با بیش از ٤٠٠ مصوبه خبر داد و گفت: بررسی موضوعات فرهنگی استان، انسجام بخشی به اقدامات فرهنگی و تعیین اولویت های استانی در اولویت کاری شورا قرار دارد.