- دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور - http://pcci.ir -

جلوگیری از تبدیل اسراف و تبذیر به فرهنگ عمومی

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل و امام جمعه اردبیل بر ضرورت جلوگیری از تبدیل اسراف و تبذیر به فرهنگ عمومی و رایج جامعه تاکید کرد و گفت: نباید سیره ائمه اطهار(علیه السلام) مورد غفلت واقع شود.

آیت الله سید حسن عاملی امام جمعه اردبیل و نماینده ولی فقیه در استان در سخنرانی خود اظهار داشت: اگر ناهنجاری هایی به مانند اسراف و تبذیر تبدیل به فرهنگ عمومی شود، تغییر این فرهنگ سخت تر و ناممکن تر می شود.

وی با اشاره به این نکته که نباید با کارها و اعمال فخرفروشانه زمینه افزایش تجمل گرایی را در جامعه گسترش دهیم، افزود: زمانی که اسراف تبدیل به فرهنگ شود، هزینه های زندگی افزایش پیدا می کند و این افزایش هزینه، باعث کاهش آرامش زندگی می شود.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: امام علی(علیه السلام) در فرمایشی گوهر بار گفته اند که « انسان تا زمانی که به آداب اسلامی پایبند باشد، روز به روز بر عزت او افزوده خواهد شد و زمانی که آداب بیگانگان را الگوی زندگی خود قرار دهد، آن روز، روز شروع ذلت او است».

آیت الله عاملی، همگان را به رعایت تقوای الهی و دوری از تجمل گرایی دعوت کرد و بیان داشت: مخالفت با نفس اراده ای محکم می خواهد که تنها انسان های شایسته و نیکان می توانند به آن دست یابند چراکه دست کشیدن از لذت های مقطعی انسان را مالک خویشتن خویش می کند.

وی با اعلام اینکه حقیقت وجود آدمی غیر از لذت های دنیایی و مرگ و فنا است، تصریح کرد: اگر آدمی اعمال خود را با قوه عقل به پیش ببرد، به یقین به مقام ربوبیت الهی دست می یابد ولی اگر غفلت با آخرت آدمی مانوس شود، دیگر چاره ای برای آن نیست و آدمی راه شقاوت را بر سعادت ترجیح داده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل با بیان این مهم که اگر ذائقه ملت یک کشور با لذت های مقطعی دنیایی تنظیم شود، ثروت آن کشور صرف اسراف و تبذیر خواهد شد، متذکر شد: در چنین     جامعه ای استعدادها شکوفا نمی شود چراکه مسئله تنظیم ذائقه است که باعث ایجاد مفاخر و شخصیت ها در جامعه می شود.

آیت الله عاملی در پایان سخنان خود ضرورت توجه به مقوله احترام به پدر و مادرها را یادآور شد و گفت: آنهایی که به دنبال فرصتی برای خدمت به پدر و مادر هستند راه سعادت را انتخاب کرده اند ولی آنهایی که به پدر و مادر خود بی احترامی کرده و آنها را به خانه سالمندان می سپارند، بدانند که رضایت الهی و پدر و مادر را از دست داده اند و آنها وی را در آخرت مورد شفاعت قرار نخواهند داد.