تجلی هنر در ششمین همایش کتابت وحی بهشهر

ششمین همایش کتابت وحی با حضور خوشنویسان برتر مازندران و یادمان شهدای مدافعان حرم (حاج رحیم کابلی و حبیب الله قنبری) به همراه نمایشگاه آثار خوشنویسان در بهشهر برگزار شد.

این همایش به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی،انجمن خوشنویسان،بسیج هنرمندان،موسسات فرهنگی و هنری کانونهای تبلیغاتی و چاپخانه های شهرستان بهشهر و با مشارکت موسسه فرهنگی و هنری صداقت نگار، در – ٣ تیر ٩٥ – مصادف با هفدهم ماه مبارک رمضان در سالن مجتمع فرهنگی و هنری بصیرت بهشهر برگزار شد.

سیدعربعلی جباری امام جمعه شهرستان بهشهر، ضمن تقدیر و تشکر از رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دست اندرکاران برگزاری این همایش از نمایشگاه آثار خوشنویسان بازدید کرد .

وی با اشاره به اینکه استان مازندارن یک درخشندگی خاصی دارد مخصوصاً در حفظ آثار هنری و به ویژه خوشنویسی ، هنرمندان برداشت های زیبایی از کلام وحی و احادیث امامان و معصومین (ع) را به تصویر می کشند و قلم می زنند .

ایشان افزود : هنر همین زیبایی است ، نشان دادن ارزش های الهی به زبان زیبایی ،که امام رضا(ع) فرمود: با هنر تان و جلوه هنری گفتار مان را به مردم عرضه نمایید تا مردم با این کارها از ماتبعیت نمایند .

امام جمعه شهرستان بهشهر با بیان اینکه اسلام مجموعه اش هنر است گفت :یکی از خیانت هایی که دشمنان اسلام در طول تاریخ داشته اند جلوی هنر و هنرمندان را گرفته اند ، خوشبختانه در نظام جمهوری اسلامی ایران فرصت بدست آمده و مهیاست و هنرمندان باید زیبایی های اخلاقی ، اجتماعی و سیاسی و … نظام جمهوری اسلامی ایران را به زبان هنر بازگو کنند .

جباری در ادامه با توجه به ایام لیالی قدر و شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) به بیان اوصاف این حضرت پرداخت و خواستار اجرای فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر توسط عموم مردم شد .

مسعود فلاح دبیرشورای فرهنگ عمومی بهشهر، در حاشیه این مراسم عنوان کرد: خوشنویسی را می توان شاخص ترین و باارزش ترین هنر دینی در پهنه سرزمین های اسلامی به ویژه ایران عزیز دانست و آن را به مثابه یک زبان مشترک هنری بین مسلمانان جهان بر شمرد.

وی گفت: وجود خط های زیبا در نسخ آیات قرآنی تاثیر خاص و ویژه را برای علاقمندان دارد. از آنجائی که کتابت وحی از زمان پیامبر اکرم (ص) تا به امروز جایگاه ویژه ای داشته و دارد و همچنین به دلایل جغرافیایی فرهنگی و اجتماعی کشورهای مسلمان موجب شد تا هنرمندان سرزمین اسلامی به هنر خوشنویسی توجه ویژه ای داشته باشند.

وی افزود: در همین راستا اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بهشهر با همکاری انجمن خوشنویسان استان به منظور انس و آشنایی با معارف قرآنی در هنر خوشنویسی همایش کتابت وحی را برای ششمین سال متوالی برگزار نماید.

در این مراسم با شکوه گروه تعزیه حضرت ابوالفضل(ع) شهرستان بهشهر به سرپرستی اکبری قطعه ای از صحنه ابن ملجم مرادی و قطام بنت شجنه را تعزیه خوانی و به نمایش در آوردند .

این همایش با ضیافت افطاری همراه بود و خانواده فرهنگ و هنر در این ضیافت حضور به سزایی داشته اند .

در پایان از خانواده های شهدای مدافع حرم سردار شهید کابلی و قنبری و خوشنویسان و عوامل اجرای این همایش معنوی تقدیر شد .