- دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور - http://pcci.ir -

بیانیه شورای فرهنگ عمومی استان کرمان به مناسبت نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

شورای فرهنگ عمومی استان بررعایت شاخص های اخلاقی وقانون در اجرای انتخابات تاکید نمود و خواستار مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق های رای گردید  بیانیه شورای فرهنگ عمومی استان کرمان به مناسبت نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

درآستانه برگزاری نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که نشانه ای از تداوم اقتدار نظام مقدس جمهوری اسلامی و حضور و حمایت پیوسته امت مسلمان کشورمان ازحاکمیت نظام الهی درسایه ولایت فقیه است قرارداریم . شورای فرهنگ عمومی استان کرمان برمبنای اصل پنجاه و ششم قانون اساسی ،حاکمیت انسان برسرنوشت خویش وظیفه خود
می داند درراستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و باتوجه به اهمیت جوانب فرهنگی انتخابات و پیامدهای ان در حفظ نشاط و شادابی ومشارکت همدلانه آحاد جامعه توجه همگان را به موارد ذیل جلب نماید :
1 – به منظور گسترش و تعمیق ارزشها درفرهنگ عمومی جامعه و در فضای متاثر ازانتخاب رعایت اصولی همچون احترام به حقوق جامعه وافراد ، مشارکت حداکثری مردم درتصمیم گیری سیاسی ، احترام به حاکمیت ملی و حق تعیین سرنوشت و استقلال سیاسی، مقدم داشتن مصالح جمعی برمنافع فردی، حفظ حرمت قانون و گسترش روحیه قانون پذیری، اعتلای آرمان های فرهنگ اسلامی توجه به خصائص اخلاقی و فردی انسانی، توجه به نظم عمومی، افزایش اعتماد عمومی به نظام و علمای دین مورد تاکید شورای فرهنگ عمومی است.
2- نظربه مبانی نظام مقدس جمهوری اسلامی و عنایت به مفاد قانون اساسی رعایت حفظ حرمت افراد ونامزدها در تبلیغات ضرورت دارد. براین اساس نسبت دادن عناوین و القاب با هدف برتر نمودن نامزدی خاص از سوی هواداران و ستادهای انتخاباتی خلاف مصلحت بوده و مسئولین موظف به برخورد قانونی با ان خواهند بود.
3- فعالیتهای اطلاع رسانی باید با هدف افزایش اگاهی و اعتماد عمومی نسبت به نظام و همچنین تصورجدی بودن رقابت وپرداخت مثبت نسبت به صداقت ودرست کاری
شایستگی ها و کارایی مطلوب در جریان انتخابات انجام شود لذا این هدف نباید تحت الشعاع فعالیتهای تبلیغاتی قرار گرفته و با تخریب چهره های یکدیگر همراه شود.
4 – لازم است درطول برگزاری انتخابات حفظ ارزشها و شئون اسلامی رعایت گردد و حوزه های انتخاباتی به شدت از معطوف نمودن مفاد شعارهای انتخاباتی به سمت ارزشهای مادی و شعارهای خیال پردازانه و غیراصولی خودداری نمایند.
5- مسئولان و روسای ادارات و سازمان های دولتی با ذکر عنوان سمت نبایستی به طرفداری یا مخالفت با نامزدها اقدامی انجام دهند وموظف خواهند بود برطبق مقررات وموازین شرعی ودینی مانع از هرگونه سوء استفاده از بیت المال وامکانات دولت جمهوری اسلامی به نفع یا علیه نامزدها اقدام نمایند.
6 – ستادهای انتخاباتی در حین انجام تبلیغات ضمن رعایت اصول اخلاقی واداب اسلامی و موازین قانونی اخوت دینی و ملی را بررقابت های سیاسی و حزبی در تبلیغات مقدم بدارند و فهم و معرفت و شعور انقلابی خویش را در انظار جهانی به نمایش بگذارند.
7 – رسانه های گروهی، مطبوعاتی و تبلیغاتی فعالیتهای خودرا با هدف آ موزش عمومی و آگاهی جامعه افزایش داده و مردم را به سمت ایجاد رغبت بیشتر برای شرکت در انتخابات پرشور و حداکثری تشویق و ترغیب نمایند.
8 – رعایت اداب اسلامی و مقررات مطبوعاتی از سوی صاحبان جراید موجب اعتماد عمومی خواهد شد بعلاوه نقش فراگیر و الگوساز رسانه های گروهی و اطلاعات درست و قطعی در خصوص نامزدها باعث جلوگیری از گسترش شایعات و جو سازی موثر می گردد لذا ضرورت دارد که از سوی مطبوعات اطلاعات درست و صحیح در اختیار مردم قرار داده شود و نقش موثر خود را به درستی ایفا نمایند.
9- لازم است در تبلیغات به شدت از اسراف و تبذیر پرهیز شود تا سرمایه های ملی در جهت سازندگی مادی و معنوی عموم مردم صرف شود .

ان شاالله با عنایات خاص خدای متعال در این آزمایش بزرگ بار دیگر شعورایرانیان فهیم زبانزد همه عالمیان گردد و مجلسی پویا و بالنده و عزت افرین تشکیل گردد .

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته
شورای فرهنگ عمومی استان کرمان
دی ماه -1390