- دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور - http://pcci.ir -

باید تلاش ها بگونه ای باشد که دستاوردهای محرم، این میراث ارزشمند حفظ شود

در ابتدای جلسه دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور ضمن خیر مقدم به اعضا و میهمانان، ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین علیه السلام را تسلیت گفت و افزود: امیدواریم بتوانیم در این ماه دلهایمان را به اهل بیت و خاندان پیامبر نزدیک تر کنیم.

در ادامه جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری شهدای کربلا در خصوص قیام عاشورا گفت : آنچه در روز عاشورا و سرزمین کربلا برای امام حسین علیه السلام و یارانشان رخ داد بزرگترین نماد مظلوم واقع شدن حق در تاریخ است. جمعیت عظیمی عده کمی از بهترین بندگان خدا را محاصره کردند و آن ها را در نهایت شقاوت به شهادت رساندند.

وی در ادامه افزود: نکته قابل تامل و متمایز در خصوص واقعه عاشورا این است که تا کنون هیچ حادثه تاریخی به این شکل در تاریخ زنده نمانده است و همچنین جالب توجه است که در این حرکت فرهنگی به نوعی شاهد وحدت نظر هستیم به گونه ای که  اهل تسنن و حتی بعضی غیر مسلمانان، شیعیان را در مراسم عزاداری محرم همراهی می کنند.

دکتر جنتی با اشاره به ظرفیت های فرهنگی عاشورا گفت : خوشبختانه در ایران به مناسبت محرم حرکت های فرهنگی روشن و بارزی در قالب مراسم سوگواری و عزاداری رخ می دهد و به شکل فرهنگ عمومی در آمده است.  شاهد آن هستیم که آحاد مردم با آگاهی و هوشیاری بیشتری در  سال های اخیر در این مراسم شرکت کردند و با توجه به تحولات چند سال اخیر در منقطه حرکت های فرهنگی خود جوش جدیدی مانند پیاده روی در ایام  اربعین را صورت دادند که در گذشته چندان مرسوم نبوده است.

وی با اشاره به کارهای انجام شده برای صدور ویزا پیش بینی کرد که امسال حدود 2/5 میلیون ایرانی عازم این سفر شوند و گفت: تلاش ها باید بگونه ای باشد که از دستاوردهای این حرکت عظیم فرهنگی که چون گنجینه ی ارزشمند در اختیار ملت ایران است و تا کنون شاهد نظیر آن در میان هیچ یک از پیروان ادیان الهی نبوده ایم بهره لازم را ببریم و در حفظ این میراث ارزشمند کوشا باشیم.

در ادامه پیرو دستور جلسه مبنی بر ارایه گزارش از فعالیت های دستگاه های عضو شورای فرهنگ عمومی با موضوع گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی، نمایندگان معاونت امور زنان و خانواده و شورای فرهنگی اجتماعی زنان گزارش های خود را ارایه کردند.

دکتر جنتی ضمن تشکر از برنامه ها و فعالیت های صورت پذیرفت گفت: به جز توجه به زمینه های اشتغال بانوان و نقش آنان در توسعه اقتصادی، لازم است به موضوع ارایه یک الگوی مناسب در خصوص اصلاح الگوی مصرف و پرهیز از مصرف گرایی در حوزه زنان و خانواده توجه بیشتری شود و همچنین با توجه به اهمیت نقش بانوان و خانواده در مباحث گفتمان سازی اقتصادی  ظرفیت های این حوزه شناسایی شود و در برنامه های دستگاه ها لحاظ شود.

در پایان حجت الاسلام والمسلمین شاهمرادی دبیر شورای فرهنگ عمومی خبر از برگزاری همایش سبک زندگی در اوایل آبان ماه امسال با همکاری شورای فرهنگ عمومی استان ها داد و گفت: یافته های شورای فرهنگ عمومی در خصوص سبک زندگی در دو سال گذشته در این همایش ارایه خواهد شد و نهادها و دستگاه های فرهنگی در این همایش دو روزه تجربیات خود را در حوزه سبک زندگی به اشتراک خواهند گذاشت.